Finanse osobiste: zarabianie, kredyty, lokaty, IKE, oszczędzanie, domowy budżet, minimalizm. Czytam różne blogi poświęcone finansom osobistym. Wiele z nich było dla mnie inspiracją, żeby coś w moim życiu finansowym zmienić. Ale czegoś mi brakowało. Przede wszystkim spojrzenia kobiety, i stąd ten blog. Po pierwsze - żeby ułożyć swoje przemyślenia i doświadczenia finansowe. I podzielić się moimi przemyśleniami z innymi. No i jeszcze - żeby przeczytać Wasze komentarze i z nimi dyskutować.
stat4u
Blog > Komentarze do wpisu

Sprawa spadkowa u notariusza

Kiedyś sprawy spadkowe załatwiało się w sądzie. Od jakiegoś czasu, w przypadku spraw prostszych (pełna zgoda spadkobierców), można sprawę spadkową załatwić u notariusza. Przede wszystkim jest dużo szybciej. Za to sprawa u notariusza wymaga obecności wszystkich zainteresowanych w jednym miejscu i w jednym czasie. I to może być problematyczne. Przy postępowaniu sądowym tego problemu nie ma. Do tego notariuszowi musimy zapłacić więcej, ale tylko nieznacznie.

Sprawa u notariusza składa się z dwóch części, w postaci dwóch aktów notarialnych. Najpierw jest poświadczenie dziedziczenia. Czyli spadkobiercy oświadczają, że dziedziczą na podstawie testamentu albo w drodze ustawowej, i że podejmują lub odrzucają spadek.

Na tym etapie potrzebne są takie dokumenty: akt zgonu i zaświadczenie o nr pesel Zmarłego. Odpisy aktów urodzenia i małżeństwa wszystkich spadkobierców. Uwaga 1: akt małżeństwa również w przypadku mężczyzn. Uwaga 2: w przypadku rozwodu konieczny odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie. Co jest irytujące i pochłaniające kolejne tygodnie i niepotrzebne pieniądze: każdy odpis to 22 zł, i na odpis trzeba czekać lekko licząc tydzień. Podobno część aktów USC jest już "w komputerze" ale to tylko podobno...

Mając w ręku notarialne poświadczenie dziedziczenia, możemy łatwiej określić masę spadkową. Na przykład dopiero z tym dokumentem banki będą z nami chciały rozmawiać nt zdepoowanych przez Zmarłego kwot.

Gdy już określimy masę spadkową, przyjdzie pora na sporządzenie (również u notariusza) aktu działu spadku, ale o tym przy innej okazji.

btw. sporo wartościowych informacji można znaleźć w serwisie: http://www.prawospadkowe.pl/ Ale trzeba uważać, bo przepisy ostatnio zmieniają się dynamicznie i dlatego zawsze warto upewnić się co do szczegółów w urzędzie skarbowym i u notariusza.

poniedziałek, 06 grudnia 2010, frugalesse_z_przekonania

Polecane wpisy

Komentarze
2010/12/07 09:53:32
W sądzie płaciłam 50 zł, natomiast kiedy pytałam notariusza, zażyczył 500 zł. To jedno, po drugie, w sądzie też konieczna jest obecność wszystkich zainteresowanych. Na korzysć notariusza przemawia to, że u niego można sprawę załatwić w ciągu kilku dni, w sądzie czekałam trzy tygodnie. Może ceny są różne w zależności od miasta, gdzie się sprawę załatwia. Kiedy się wahałam, pójść do notariusza czy do sądu, ktoś, kto się na tym zna lepiej ode mnie, powiedział "sąd to sąd". Notariusze dopiero teraz zaczynają tę praktykę, ale myślę, ze to nie ma znaczenia. Dobrego dnia:)
-
Gość: Ziuta, *.croy.cable.virginmedia.com
2010/12/19 20:23:51
Mnie w sadzie reprezentowal pelnomocnik i moja obecnosc nie byla wymagana. Szczerze mowiac to nie wiem nawet czy w ogole czyjac obecnosc byla wymagana, czy sprawa nie zostala zalatwiona zaocznie. Sprawa byla prosta, wiec nei bylo zadnych problemow.
-
Gość: asesor, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2012/12/10 14:48:28
Az mi sie nie chce wspominac jak wygladalo moje postepowanie spadkowe, tyle dokumentow i problemow to nie jestem w stanie sobie tego wyobrazic. Zeby byc pewnym ze wszystko bedzie dobrze potrzebny jest dobry notariusz. Wrocław posiada kilku z ktorych bylem zadowolony trzeba dobrze poszukac np Leśniak jest niezły w tego typu sprawach.
-
2013/10/25 14:08:36
Moja mama czasem zachowuje się prawnik na cały etat. Jak przychodzą do mnie koledzy, to chyba nie za bardzo potrafi oddzielić pracę od życia prywatnego, mówi do nich tym żargonem wyniesionym rodem z kancelarii. Denerwujące to bywa. Gadałem z nią o tym, ale ona nie widzi w tym najmniejszego problemu.
-
Gość: Jolka, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2014/05/16 18:14:25
Polecam Pana Notariusz Malinowskiego z Jeleniej Góry, załatwiałam u niego juz dużo spraw, przede wszystkim sprawy spadkowe - zawsze skory do pomocy. Podchodzi do sprawy bardzo dobrze i rzetelnie. Z czystym sumieniem mogę go polecić.
Notariusz Jelenia Góra
-
biurokooperacja
2017/11/27 12:23:04
W sprawach spadkowych polecam korzystać z takich usług, samemu nie ma co bo i tak zwykli ludzie nie znają tych wszystkich procedur które trzeba załatwiać.